Podstawowe prace na działce w poszczególnych miesiącach - kliknij na nazwie miesiąca aby wiedzieć więcej:

Styczeń
- w tym zimowym miesiącu, gdy przyroda śpi trudno polecić jakiekolwiek prace na działce. Jednak można już rozpocząć niektóre zabiegi agrotechniczne. Malowanie pni dobrze jest wykonać w trakcie suchej ale bezmroźnej pogody, po to by wapno mogło…

Luty
- jeżeli pozwoli pogoda można przystąpić do prześwietlania koron drzew i cięcia krzewów. Większość niskopiennych drzewek owocowych – a takie powinno się sadzić na działkach – ma słaby, płytki system korzeniowy. Korzenie te łatwo mogą przemarzać dlatego warto…

Marzec
– w pierwszych dniach marca można jeszcze wysiać spóźnione selery, pory, sałatę do rozsadnika lub w inspektach. Do gruntu najwcześniejsze siewy roślin korzeniowych rozpoczniemy w końcu miesiąca…

Kwiecień 
– na grządkach grabiami, pazurkami lub spulchniaczem wzruszamy wierzchnią warstwę gleby.  Przed siewem należy nawieźć zagony dojrzałym kompostem i płytko wymieszać z ziemią. Jeżeli nie mamy na działce kompostu…

Maj 
– ten miesiąc w naszym kraju należy do najpiękniejszych, w którym przypada pełnia wiosny potwierdzona kwitnieniem jabłoni,  mniszka pospolitego i bzu. W maju wysiewane są ostatnie rośliny ciepłolubne wrażliwe na wiosenne przymrozki…

Czerwiec 
– w tym miesiącu głównie ogórkom i pomidorom zaczynają zagrażać choroby grzybowe i bakteryjne dlatego w ochronie upraw nie należy zapominać o pożytecznych owadach…

Lipiec 
– kontynuujemy zbiory owoców. Na początku miesiąca kończące się truskawki i czereśnie. Potem przypada pełnia zbioru porzeczek, agrestu, malin i wiśni. Letnie cięcie żywopłotów i drzewek owocowych dobrze jest wykonać… 

Sierpień 
– kontynuujemy zbiory pomidorów, papryki, fasoli szparagowej, ogórków, cukinii. Grządki po zbiorach warzyw trzeba natychmiast zasiać roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Optymalny termin sadzenia…

Wrzesień 
– w suche słoneczne dni zbieramy suche nasiona fasoli i bobu. Kończymy zbiór cebuli. Pod koniec miesiąca można rozpocząć zbiór warzyw korzeniowych. Wszystkie wolne po zbiorze grządki można przykryć dobrze rozłożonym kompostem… 

Październik 
– Kończymy zbiór warzyw korzeniowych. W tym miesiącu można sadzić drzewka owocowe. Posadzone drzewka należy zabezpieczyć przed zimą osypując szyjkę korzeniową ziemią.  Część warzyw odpornych na niską temperaturę można pozostawić w gruncie…

Listopad 
– jest to miesiąc w którym przyroda ostatecznie zmierza do zimowego snu. Niektóre krzewy i drzewa wymagają zabezpieczenia przed nadchodzącymi mrozami. Szczególnego zabezpieczenia wymagają róże…

Grudzień 
– jest to miesiąc spoczynku w przyrodzie. Jednak często w naszym klimacie właściwa zima z mrozami i śniegiem przychodzi w styczniu i w lutym. Jeżeli więc nie uczyniliśmy tego wcześniej można korzystając z ładnej pogody zakończyć prace  porządkowe…