Jeśli praca na działce nie jest dla Ciebie wypoczynkiem, to współczuję....

Drzewa bez boru
Drzewa owocowe mogą cierpieć nie tylko na skutek chorób i inwazji szkodników, ale także z braku niektórych mikroelementów takich jak bor, cynk, mangan, magnez, miedź, żelazo.
Niedobór® magnezu można poznać np. po zamieraniu tkanki między nerwami liści.
Drzewa z takimi objawami występującymi najczęściej na glebach niskich, zasilanych potasem, należy w czerwcu opryskać 2-procentowym roztworem siarczanu magnezowego.
Jeśli drzewom owocowym żółkną całe blaszki liściowe to jest sygnał, że mamy do czynienia z niedoborem żelaza. W takim przypadku powinniśmy dokonać oprysku 0,5 procentowym roztworem chelatu żelaza.
Na wielu działkach bardzo rzadko stosuje się obornik, a obficie wysiewa się nawozy mineralne. Tam mogą wystąpić braki manganu, cynku, miedzi i innych mikroelementów.


Nawóz interwencyjny
Jeśli zauważymy, że w naszym ogródku roślinność wygląda blado, niepokojąco żółto, czyli po prostu prezentuje się marnie, należy jak najszybciej pospieszyć jej z interwencyjnym dokarmianiem.
Taką funkcję spełni nawożenie dolistne nawozem Magiczna Siła do Ogrodu. Można ten sposób nawożenia stosować przez cały okres wegetacyjny, z wyjątkiem fazy kwitnienia, bowiem delikatne płatki kwiatów mogłyby ulec poparzeniu.
Podczas nawożenia dolistnego rośliny wykorzystują swoje zdolności przyswajania substancji odżywczych także za pomocą liści i łodyg.
Jeśli zastosujemy się do zaleceń producenta odżywek i wykonany poprawnie nawożenie interwencyjne rośliny szybko odzyskają zdrowy wygląd i chęć dalszego rozwoju.


Dekoracyjny łubin
O łubinie mówimy najwięcej wtedy, gdy myślimy o użyźnianiu gleby nawozami zielonymi np. łubinem, facelią, peluszką itp.
Łubin może być na naszej działce, zwłaszcza teraz jako element dekoracyjny. Do tej funkcji nadają się przede wszystkim różnokolorowe odmiany łubinu trwałego.
Jest to bylina, której najbardziej odpowiada ziemia dobrze przewietrzona, średnio zwięzła, z umiarkowaną zawartością wapnia.
Łubin kwitnie w połowie kwietnia. Okres kwitnienia można przedłużyć ścinając przekwitające pędy tuż nad ziemią.
Łubin jako bylinę siejemy w czerwcu i w lipcu. Nasiona są dość twarde, dlatego przed wysiewem warto je namoczyć.


Nie przenawozić
W każdym działaniu należy zachować umiar. W nawożeniu gleb także. Nadmiar nawozów może roślinom bardziej zaszkodzić niż chwilowy niedobór. Szczególnie wrażliwe na przesyt są szczególnie rośliny młode - siewki, pikówki, rozsada. Dużą wrażliwością charakteryzują się młode krzewy i drzewa owocowe. Spośród roślin nadmierne nawożenie szczególnie dotkliwie odczuwają takie uprawy jak rzodkiewka, sałata, seler, fasola i bób.
Stosując nawozy mineralne pamiętać należy o równomiernym ich wysiewaniu na całej powierzchni uprawy. Jeśli panuje susza, nawożeniu towarzyszyć musi obfite podlewanie, a w przypadku zasolenia gleby należy wierzchnią warstwę gleby zmieszać z torfem lub korą drzewną.


Wilki do domu
Pospolitą czynnością w pomidorach jest usuwanie tzw. wilków, czyli bocznych pędów wyrastających w kątach liści. Zwykle trafiają one do kompostownia jako surowiec naturalnego środka nawozowego.
Wilki mogą też przydać się nam do innego celu. Można z nich przygotować w trybie dość szybkim nową rozsadę pomidorów.
Z takiej rozsady można w mieszkaniu wyhodować pełnowartościowe, normalnie owocujące rośliny.
Świeże wilki przywiezione z działki można z powodzeniem ukorzenić umieszczając je w wilgotnym podłożu i przetrzymując w zacienionym miejscu, systematycznie podlewając.
Po dwóch tygodniach powinno być widać pierwsze zawiązki, a po dwóch miesiącach dojrzałe owoce.


Postrzyżyny, otrzęsiny
Od początku lipca regularnie strzyżemy trawę pod drzewami owocowymi, by w ten sposób obniżyć spożycie składników pokarmowych przez konkurencyjnego konsumenta. Jabłka są teraz w głównej fazie rozwoju i potrzebują szczególnie dużo pokarmu znajdującego się w glebie.
Z krzewów agrestu i porzeczki strząsamy na podłoże z folii lub papieru larwy piłecznicy agrestowej.
Po zakończeniu zbioru truskawek opryskujemy plantację preparatami do unieszkodliwiania kwieciaka malinowa, przędziorka chmielowa i roztocza truskawkowego.
Na początku lipca wysiewamy dwuletnie rośliny, a wśród nich bratki, storczyki i niezapominajki.
Jest już także pora na rozmnażanie róż.


Z działki do lodówki
Zbieramy porzeczki i agrest. Nie należy zbytnio zwlekać ze zrywaniem porzeczek czarnych, gdyż szybko przejrzewają, tracą na soczystości i obsypują się na ziemię. Agrest powinno się zbierać całkiem dojrzały, jeśli chcemy z niego mieć kompot czy konfiturę.
Zbiór należy przeprowadzić w dni suche i słoneczne, zwłaszcza tych owoców, które zamierzamy przechowywać w lodówce lub zamrażarce przez kilka tygodni, czy nawet przez całą zimę.
Opadanie w lipcu związków drzew owocowych nie powinno nikogo niepokoić, bowiem jest to naturalny odruch roślin sadowniczych, ratujący przed nadmiernym obciążeniem drzew, pod względem dosłownym i żywnościowym.


Repeta dla drzewa
O tej porze roku niejedna roślina będą ca w fazie intensywnego wzrostu lub owocowania potrzebuje dodatkowych środków pokarmowych w trybie awaryjnym. Normalne nawożenie do gruntu nie dałoby pożądanego, natychmiastowego rezultatu. Jedyną metodą może okazać się nawożenie dolistne. Tym sposobem dostarczyć możemy roślinom, zwłaszcza drzewom owocowym, nawozy azotowe, fosforowe i potasowe.
Opryski przeprowadzamy albo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem, kiedy roztwór nie wysycha zbyt szybko i nie grozi liściom poparzeniem.
Zanim przyjdzie nowy dzień, dokarmiana roślina z pomocą opryskiwacza nie będzie czuć już głodu.


Robótki lipcowe przy truskawkach
Parę tygodni po zbiorze truskawek ścinamy wszystkie liście na plantacjach dwuletnich i starszych na wysokości 5 cm od gruntu. Ścięte liście palimy, ponieważ mogą w nich tkwić zarazki chorób grzybowych.
Z truskawek usuwamy też ściółkę ze słomy, chwasty i rozłogi. Jeśli jest dość sucho nie zaszkodzi oczyszczoną plantację podlać.
Zaleca się też opryskiwanie roślin preparatem przeciwko roztoczom. Jeśli chcemy plantacje truskawek odmłodzić lub powiększyć, to część rozłogów pozostawiamy w gruncie, obficie je podlewamy i czekamy, aż będą z nich dobrze ukorzenione sadzonki.
Możemy już wysiać drugą dawkę nawozów azotowych. Pierwsza była w marcu.


Kalafior na... żółto
Pod wpływem promieni słonecznych kwiatowe róże kalafiora mogą przebarwić się na żółto. Nie pogarsza to wartości warzywa, ale obniża jakość estetyczną. Środkiem zaradczym może być złamanie zewnętrznych, długich liści i wgięcie ich do środka.
Podczas porządkowania grządek truskawek wykopujemy rozłogi, które zdążyły już uformować korzenie. Młode rośliny sadzimy do doniczek, obficie podlewając i przykrywając włókniną przed nadmiernym parowaniem. Doniczki ustawiamy w zacienionym miejscu. W sierpniu flancujemy sadzonki na grządce.
Niemal do połowy lipca można rozpoczynać uprawę karłowej fasoli szparagowej, która jesienią da dobry plon.