Zapamiętaj, że:

Wawrzynek na działce
Wiosną, latem i jesienią niejedna działka wygląda jak kolorowy bukiet. Zimą natomiast prawie każdy ogródek jest szary, albo cały biały, jeśli zima nie skąpi śniegu. A przecież i zimą mozna nadać grządkom troche kolorów uprawiając rośliny wiecznie zielone.
Warto pamiętać o krzewie zwanym wawrzynkiem wilczełyko, który zakwita już w środku zimy, a jego kwiaty dają przyjemny zapach.
Wawrzynek wymaga gleby żyznej, prchnicznej o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko winno być widne, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Nie lubi też suszy.
Wawrzynek prócz niewątpliwych zalet i urody ma, niestety, jedną dużą wadę - jest rośliną trującą. Dlatego uprawiając go bardzo uważajmy na dzieci.

Z pomysłem i logiką
Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę na niwie działkowej i przystępujesz do urządzania swojego ogródka, zastosuj się do uwag i rad starszych sąsiadów.
Działka powinna mieć część uprawną i gospodarczą oraz rekreacyjną. Trzeba je tak zakomponować, by sobie nawzajem nie przeszkadzały. Drzewa grupujemy w północno-zachodniej części ogróka, warzywa i kwiaty w południowej, krzewy zazwyczaj w środku. Taki ukłąd zapewnia dopływ słońca do wszystkich stref.
Pospolitym grzechem jest zbyt ciasne sadzenie drzewek owocowych. Zapominamy, że z biegiem lat małe drzewka stają się duże i wtedy nie starcza im miejsca, by swobodnie wegetować i owocować.
Najbardziej zacieniony fragment działki przeznaczamy na część gospodarczą, w której znajdzie się kompostownik, skład narzędzi, drewna itp.

Siejemy zgodnie z kalendarzem
Wszystko co siejemy powinno odbywać się zgodnie z kalendarzem. W formie przypomnienia podajemy terminy siewu niektórych roślin na rozsadę i z rozsady do gruntu oraz bezpośrednio do gruntu z pominięciem rozsady.
- Brokuł siejemy na rozsadę od marca do maja, a do gruntu wysadzamy od kwietnia do czerwca.
- Cebula. W marcu inspekt, 20 kwiecień – 10 maj do gruntu
- Dynia olbrzymia do doniczek 20 kwiecień – 5 maj, do gruntu 20 – 30 maj
- Dynia zwyczajna 20 kwiecień – 5 maj doniczki, 20 – 30 maj do gruntu
- Jarmuż, maj – czerwiec, a do gruntu od lipca do połowy sierpnia - Kalafior wczesny siejemy do inspektu w okresie od 15 luty do 5 marca, a do gruntu 10 kwiecień – 10 maj
- Kapusta głowiasta późna – kwiecień rozsadnik, grunt od połowy maja do połowy czerwca.
- Ogórek 15 kwiecień do 5 maj, a do gruntu 15 – 30 maj
- Papryka wielkoowocowa od marca do 10 kwietnia w inspekcie, a w gruncie od 20 maja do 10 czerwca.
- Papryka drobno owocowa w terminach identycznych, jak odmiana wysoko owocowa.
- Pomidory wysokie, a także odmiany karłowe siane są do inspektu od marca do połowy kwietnia, a do gruntu wysadzane od 20 do końca maja.
- Por do rozsadnika w marcu, a do gruntu w maju.

Siew gruntowy
Bezpośrednio do gruntu nasiona warzyw powinniśmy wysiewać w następujących terminach:
- Bób od marca do połowy kwietnia
- Botwina od połowy marca do połowy kwietnia
- Cebula od 25 marca do 15 kwietnia
- Fasola karłowa od 10 maja do 20 maja
- Fasola tyczkowa od 10 maja do 20 czerwca
- Groch karłowy od marca do połowy maja
- Groch wysoki w tych samych terminach co niski
- Kminek kwiecień – czerwiec
- Marchew na zbiór wczesny – październik lub marzec, a na zbiór późny od kwietnia do lipca
- Ogórek od 10 do końca maja.

Które rośliny się lubią, a które nie znoszą
Zanim przystąpimy do wiosennych siewów i nasadzeń nie zaszkodzi zapoznać się z zestawem roślin, które wzajemnie się lubią i dobrze im żyć po sąsiedzku oraz dowiedzieć, jakie gatunki warzyw po prostu chciałyby być od siebie jak najdalej. Cebula ma dobrych sąsiadów w ogórkach, burakach ćwikłowych, pomidorach, marchwi, pietruszce, sałacie głowiastej, majeranku i w truskawkach, nie znosi natomiast sąsiedztwa fasoli, grochu, kapusty i rzodkiewki.

Dla czosnku dobrymi sąsiadami są: ogórek, pomidor, sałata, skorzonera, marchew, burak ćwikłowy, bazylia, tulipan, lilia, malina, truskawka oraz drzewa i krzewy owocowe. Złym sąsiadem czosnku są rośliny kapustne, groch i fasola.

Por czuje się świetnie obok ogórka, sałaty, marchwi, rzodkiewki, selera, pomidora, pietruszki i truskawki, natomiast nie lubi sąsiedztwa fasoli, grochu i buraka ćwikłowego.

Fasola za dobrych sąsiadów uważa: ogórki, warzywa kapustne, sałatę, rzodkiewkę, buraka ćwikłowego, seler, szpinak, koper, kminek, szałwię lekarską, aksamitkę i truskawki. Niemiłymi dla fasoli są: groch, czosnek, koper włoski, por i cebula.

Groch lubi sąsiedztwo ogórka, warzyw zapustnych, sałaty, marchwi, rzodkiewki, buraka ćwikłowego, kopru, kminku, szałwi lekarskiej, nasturcji i nagietka. Nie lubi natomiast fasoli, ziemniaków, pora i cebuli.

Marchew w uprawie współrzędnej czuje się dobrze z grochem, czosnkiem, porem, pomidorem, rzodkiewką, sałatą, skorzonerą, cebulą, koprem, majerankiem, miętą pieprzową, szałwią lekarską, nagietkiem i truskawką. Nie lubi mieć w pobliżu selera.

Burak ćwikłowy w uprawie współrzędnej toleruje fasolę, groch, ogórki, warzywa kapustne, sałatę, czosnek, koper, kolendrę, kminek i truskawki, nie toleruje natomiast pora i szpinaku.

Seler ma się dobrze z fasolą, grochem, ogórkiem, kapustą, porem, szpinakiem, cebulą (ale tylko dymką), truskawką. Nie lubi marchwi oraz sałaty.

Ogórki czują się świetnie w uprawie współrzędnej z fasolą, grochem, sałatą, burakiem ćwikłowym, selerem, szpinakiem, pietruszką, czosnkiem, bazylią, estragonem, koprem, kolendrą, kminkiem, nasturcją, nagietkiem, słonecznikiem. Nie lubi ziemniaka, pomidora, rzodkiewki i rzodkwi.

Pomidor lubi mieć za sąsiada w uprawie współrzędnej fasolę, sałatę, paprykę, por, seler, szpinak, cebulę dymkę, czosnek, pietruszkę, bazylię, koper, miętę pieprzową, nagietka. Niemiłe mu natomiast sąsiedztwo grochu, ogórka, kopru włoskiego i papryki.

Sałata lubi mieć w pobliżu groch, ogórki, koper włoski, marchew, rzodkiewkę, pomidory, cebulę, koper, miętę pieprzową. Gardzi selerem.

Kapusta głowiasta, kapusta brukselka i kalafior tolerują fasolę, groch, ogórki, sałatę, marchew, buraka ćwikłowego, seler, szpinak, pomidor, bazylię, kolendrę, kminek, miętę pieprzową, szałwię lekarską, tymianek, melisę, nagietka, aksamitkę i nasturcję. Nie odpowiada im bliskie sąsiedztwo czosnku, pora i cebuli.

Kalarepa lubi groch, por, rzodkiewkę seler, rzodkiew, buraka ćwikłowego, szpinak i sałatę, nie znosi natomiast kapusty.

Tniemy i siejemy
W marcu, kiedy wystepują już temperatury dodatnie, możemy przystąpić do cięcia krzewów ozdobnych, takich jak: głóg, żylistek, wiciokrzew, dereń, lilak, tawuła i jaśminowiec.
Na początku marca nie jest za późno na wysiew nasion pora, selera korzeniowego i naciowego oraz sałaty głowiastej.
W połowie miesiąca siejemy późne odmiany kapusty białej, czerowonej, włoskiej i pekińskiej, a także kalafiora i kalarepy.
W końcu marca siejemy bazylię i majeranek, a także odmiany niskopienne pomidorów przeznaczone do uprawy gruntowej.
Zanim drzewa owocowe wejdą w okres wegetacji możemy przycinać gałęzie. Drzewa ziarnkowe takie jak jabłoń i grusza, a także pestkowe: wiśnia czy śliwa powinny być przycinane w każdym roku.

Pokarm dla drzewka
Skoro już zasadzilismy na swojej dziłce drzewka owocowe, nie zapominajmy o ich dokarmianiu, bo sama ziemia bez naszej pomocy może okazać się za mało hojna.
W pierwszym i drugim roku po posadzeniu zasilamy jedynie nawoazami azotowymi, najczęściej saletrzakiem lub siarczanem amonowym. Nawozów fosforowych i potasowych nie wysiewamy, gdyż stosuje się je przed sadzeniem.
W trzecin i czwartym roku stosujemy saletrzak lub siarczan amonowy, superfosfat i sól potasową.
Dawki nawozów rosną razem z sadem. W pierwszym roku na jedno drzewko jabłoni wystarcza 250 g saletrzaku, a w trzecim czy czwartym nalezy wysiać już około 400 g saletrzaku lub siarczanu amonowego oraz około 250 g superfosfatu i podobną ilość soli potasowej.

Sadzimy drzewko

Najlepiej robić to jesienią, gdy rośliny pozbawione są liści, a temperatura niższa, a więc drzewko może pobierać mniej wody, by wyrównać straty związane z transplantacją. Przed sadzeniem należy wybrać miejsce, w którym drzewko będzie miało optymalne warunki. Dołek, w którym umieścimy roślinę powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Po pewnym czasie korzenie drzewka sięgać będą coraz głębiej, należy więc rozluźnić ziemię za pomocą wideł amerykańskich. Ziemię z wykopu mieszamy z dojrzałym kompostem, przekompostowanym torfem lub korą drzewną i dodajemy nawóz naturalny. Zanim wsadzimy drzewko do dołka wbijamy obok palik, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu systemu korzeniowego. Na dno dołka sypiemy nieco podłoża, a następnie ustawiamy w nim drzewko. Nie sadzimy zbyt głęboko, pamiętając aby bryła korzeniowa przesypana była cienką warstwą ziemi. Zanim wypełnimy dołek próchniczną ziemią, drzewko przywiązujemy do palika. Następnie udeptujemy ziemię bezpośrednio obok drzewka, formujemy wokół pnia misę zapobiegającą odpływowi wody i obficie podlewamy.

Tniemy drzewka po posadzeniu
Nowo zasadzone drzewka także podlegają cięciu, głównie pędów górnych. Skracamy je co najmniej 1/3 długości. Pędy dolne wycinamy całkowicie, aby w ten sposób podwyższyć do 45 – 50 cm od ziemi.
Nie rozgałęzione drzewka czereśni przycinamy 80 cm nad ziemią, a rozgałęzione 20 cm wyżej. Pędy boczne skracamy w takiej samej proporcji jak u wiśni.
Śliwy i morele, zwłaszcza te bardzo rozgałęzione, podcinamy od dołu, aż do wysokości 50 cm, w górze pozostawiamy 3 – 4 pędy, a przewodnik skracamy na wysokości 50 cm nad górnymi pędami.
Pędy z ostrymi kątami wycinamy całkowicie zostawiając tylko te z kątami rozwartymi. U brzoskwini, która nie jest u nas drzewem powszechnym ze względu na swoją wrażliwość na niskie temperatury, trzeba skracać lub nawet wycinać 3 pędów. Pędy najsłabsze wycinamy bezpośrednio przy przewodniku.

Okrycia dla roślin
Wiele roślin warzywnych wysianych do gruntu w połowie lub pod koniec marca, albo później przesadzonych z rozsady, wymaga okrycia głównie w pierwszym okresie pobytu pod nowym adresem, czyli na otwartej działce. Osłon wymagają zwłaszcza takie rośliny jak brokuł, burak, cebula wczesna, groch, fasola, kabaczek, kalafior, kapusta, kukurydza, marchew, ogórek, pomidor, sałata i szpinak.
Bardzo dobrym materiałem okrywowym może być włóknina polipropylenowa, która przepuszcza światło i powietrze i podnosi temperaturę o parę stopni. Nieźle też ogrzewają ziemię tunele foliowe.

Rozsada do gruntu
Rozsadę powinno się przenosić do gruntu z możliwie największą bryłką ziemi, co sprzyja szybkiemu przyjmowaniu się rośliny w nowym miejscu i chroni ją przed zakażeniem.
Dobrze jest przygotować rozsadę w doniczkach lub plastikowych tackach wielokomórkowych, co ma szczególnie ważne znaczenie w przypadku szczególnie wrażliwych na przesadzanie ogórków, kabaczków czy papryki.
Do produkcji rozsad możemy zatem wykorzystywać opakowania po różnych produktach żywnościowych tj. dżemach, serkach, jogurtach.
Przesadzanie roślin do gruntu powinno odbywać się w dzień pochmurny lub w dzień pogodny pod wieczór, kiedy słońce nie będzie dokuczać delikatnym roślinkom.