Jedz owoce a będziesz zdrowy
 

Image Owoce podobnie jak warzywa zawierają wiele ważnych dla zdrowia składników, są źródłem antyoksydantów (witaminy C, A, E i karoten) wykazujących biologiczną aktywność w organizmie. Owoce bogate w przeciwutleniacze odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia, nowotworowych, a także neurodegeneracyjnych: choroba Alzheimera, Parkinsona.  Właściwości zdrowotne wykazują fitozwiązki do których należą polifenole i flawonoidy (usuwają wolne rodniki i mają właściwości przeciwnowotworowe) ułatwiają przyswajanie witaminy C.  Duże znaczenie w przeciwdziałaniu chorób nowotworowych i układu krążenia odgrywa błonnik (włókno roślinne). Błonnik wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zmniejszenie cholesterolu i trójglicerydów. Występuje w dużych ilościach w świeżych jabłkach, gruszkach, czarnej porzeczce, aronii. Kwasy owocowe występujące w truskawkach, winogronach i jabłkach neutralizują rakotwórcze substancje w wysoko przetworzonej żywności. Owoce są niskokaloryczne, dlatego spożywanie ich jest istotne w zapobieganiu oraz leczeniu nadwagi i otyłości.

 
Jabłka zawierają różne ilości związków mineralnych i witamin, które do 70% znajdują się w skórce i w warstwie miąższu tuż pod skórką. Zawarta w jabłkach pektyna obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza jego wchłanianie ze spożytych potraw. Przeprowadzone badania wykazują, że pięć jabłek spożytych dziennie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu o ponad 10%.
Jabłka stanowią bogate źródło potasu, magnezu, żelaza, kwasów organicznych. Dzięki dużej zawartości potasu, jabłka są polecane w nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy i chorobach serca. Zawierają: witaminy z grupy B, PR P, K oraz najwięcej witaminy C oraz prowitaminę A. Do ważnych substancji należą również: związki fenolowe, które chronią przed skrzepami krwi, chorobami krążenia i rakiem. Związki fenolowe obecne są też w czerwonych winogronach, porzeczkach, czarnych jagodach, owocach cytrusowych. Duża zawartość kwasu jabłkowego nie dopuszcza do gromadzenia się kwasu moczowego, którego obecność w organizmie stymuluje choroby reumatyczne i podagrę. Jabłka działają moczopędnie, trawiennie, wpływają oczyszczająco na krew, pobudzają pracę wątroby. Skutecznie regulują pracę przewodu pokarmowego - pobudzają ruchy jelit i przeciwdziałają zaparciom.
Gruszki charakteryzują się dużą wartością dietetyczną i smakową. Skład chemiczny i wartość odżywczą mają zbliżoną do jabłek. Zawierają cukry proste, głównie fruktozę i glukozę (około 10%). Mniejsza ilość kwasów organicznych (jabłkowy i cytrynowy) niż w jabłkach - sprawiają, że są bardziej słodkie. W gruszkach występują znaczne ilości soli mineralnych głównie potasu oraz fosforu, wapnia, magnezu (więcej niż w jabłkach), a także żelazo i selen (antyutleniacz). Owoce te są również cennym źródłem pektyn. Ponadto w gruszkach znajdują się olejki eteryczne i garbniki.
Śliwki zawierają dużo cukrów (9-14 g w 100 g miąższu), połowę stanowi glukoza. Śliwki im ciemniejsze tym są bardziej zdrowsze. W ciemnofioletowych znajdują się barwniki antocyjany, działające przeciwzapalnie i bardzo skutecznie wyłapują wolne rodniki. Wszystkie odmiany śliwek mają dużo potasu, zapewniającego prawidłowe działanie układu nerwowego. Spożywanie śliwek jest szczególnie wskazane dla osób z wysokim ciśnieniem krwi i chorych na serce. Śliwki zarówno świeże, jak i suszone mają działanie przeczyszczające.
Brzoskwinie w zależności od odmiany zawierają kilka do kilkunastu procent węglowodanów, kwasy organiczne, witaminy C, A, B1, PP.  Głównymi składnikami mineralnymi są: potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo. Żółtomiąższowe odmiany brzoskwini zawierają większe ilości karotenu niż odmiany białomiąższowe.
Morele zawierają dużo potasu oraz najwięcej witaminy A ze wszystkich owoców występujących w naszej strefie klimatycznej. Witaminy i sole mineralne zawarte w brzoskwiniach i morelach wpływają stymulująco na wytwarzanie hemoglobiny.
Czereśnie są owocami deserowymi. Zalecane są w wielu schorzeniach, jak: cukrzyca, dolegliwości serca, zapalenie dróg moczowych, zaparcia. Zawierają łatwo przyswajalne przez cukrzyków cukry m. in. lewulozę. W owocach czereśni występują pektyny (około 1%), witamina C oraz niewielkie ilości witamin: A, B1, B2 i PP. Ze składników mineralnych znajduje się potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo w formie łatwo przyswajalnej.
Wiśnie wpływają na poprawę apetytu, mają wysoką wartość dietetyczną. Zalecane są w stanach gorączkowych, niedokrwistości oraz jako środek przeczyszczający. Owoce wiśni zawierają cukry (8-10%),  kwasy organiczne (do 2%), pektyny, garbniki, karoten, witaminy C, B, PP i kwas foliowy. Ze składników mineralnych najwięcej występuje: miedzi, potasu, żelaza i magnezu, a także fosfor, wapń i sód.
 
dr Hanna Legutowska, kalendarz biodynamiczny "Działkowca" 2009.