Rośliny ozdobne

ImageNa początku miesiąca

Silnie przycinamy pędy żywopłotów i krzewów, których główną ozdobą są liście i kora - derenie, wierzby i perukowce. Co kilka lat wczesną wiosną wykonujemy też cięcie prześwietlające krzewów ozdobnych. Usuwamy stare, suche i uszkodzone. Pędy wrzosów ścinamy w miejscu znajdującym się pod uschniętymi zeszłorocznymi kwiatostanami. Prawidłowo przycięte rośliny stają się bardziej gęste i obficiej kwitną jesienią.

Przez cały miesiąc

Z rabat bylinowych usuwamy uschnięte liście i pędy. Glebę między roślinami dobrze jest wyściółkować.
Przycinamy pędy drzew i krzewów kwitnących latem i jesienią.
Rośliny wieloletnie nawozimy wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, w tym specjalnymi mieszankami nawozowymi przeznaczonymi do odpowiednich grup roślin. Starannie grabimy trawnik, usuwając zeschnięte liście i suchą trawę. Sadzimy i przesadzamy byliny kwitnące latem i jesienią. W czasie tego zabiegu dobrze jest w celu odmłodzenia podzielić starsze nadmiernie rozrośnięte kępy. Każda pojedyncza roślinka powinna posiadać co najmniej dwa-trzy nowe, młode pąki. Przez cały marzec siejemy wprost do gruntu: groszek pachnący, czarnuszkę damasceńską, gipsówkę wytworną, mak lekarski i polny, nagietek lekarski, powój trójbarwny, ostróżeczkę ogrodową i polną oraz chabry.
Wysiewamy większość roślin jednorocznych uprawianych z rozsady (cynie, astry, aksamitki) i pikujemy siewki gatunków wysianych w zeszłym miesiącu. Przygotowujemy donice, skrzynki oraz podłoże do wiosennego sadzenia roślin sezonowych ustawianych na balkonach, tarasach i w ogrodzie. Przesadzamy i zasilamy nawozami wieloskładnikowymi rośliny doniczkowe. Zdejmujemy zimowe okrycie z roślin. Najlepiej zrobić to w dzień pochmurny, by uchronić pędy roślin przed poparzeniem przez intensywne wiosenne słońce.

W drugiej połowie miesiąca

Rozgarniamy kopczyki usypane wokół pędów róż i usuwamy zimowe zabezpieczenia z koron róż piennych. Gdy ruszy wegetacja możemy sadzić i przesadzać rośliny wieloletnie. Wiosenne sadzenie dotyczy głównie gatunków wrażliwych na mróz, trudno regenerujących system korzeniowi późno kończących wegetację jesienią. Przed sadzeniem usuwamy wszystkie chwasty rozsypujemy nawozy mineralne, kompost lub torf i przekopujemy podłoże.
Powierzchnię wyrównujemy grabiami i czekamy 1-2 tygodnie, by gleba dobrze osiadła. Posadzone rośliny obficie podlewamy, a wolne przestrzenie ściółkujemy korą, by dłużej zatrzymać wilgoć w podłożu i zapobiec rozrastaniu się chwastów. Nasadzamy do inspektów lub gruntu (jeśli pozwoli na to pogoda) przechowywane sadzonki zdrewniałe krzewów ozdobnych. Obsadzamy pojemniki i rabaty bratkami.

W warzywniku

ImageNa początku miesiąca

W zależności od przebiegu pogody, gdy gleba zaczyna rozmarzać, można zasilić warzywa wieloletnie oraz rośliny przyprawowe (lubczyk, estragon, tymianek, arcydzięgiel, szałwia). W miarę możliwości wzruszamy lekko glebę. Można rozpocząć produkcję rozsad wczesnych odmian warzyw kapustnych.
Rozpoczyna się też produkcję rozsad sałaty, selera i pora przeznaczonych do uprawy w gruncie i pod płaskie okrycia. Nasiona wysiewa się do skrzynek wysiewnych, doniczek z podłożem albo stosuje się siew punktowy do palet rozsadowych - w przypadku, gdy mamy do dyspozycji w miarę dużo miejsca do ich ustawienia. Jeśli nasiona tych gatunków warzyw zostały wysiane już w lutym, siewki w odpowiedniej fazie należy przepikować do małych doniczek albo do skrzynek w rozstawie 5 x 5 cm. Do doniczek o średnicy 8-10 cm wysiewa się nasiona karczocha, karda, szpinaku nowozelandzkiego (po 2 szt.). Nasiona przed wysiewem można podkiełkować (lub namoczyć przez 24 godz. w wodzie o pokojowej temperaturze). Pod osłonami wysokimi sieje się nasiona wczesnych odmian rzodkiewki. Jeśli jednak niska temperatura (poniżej 0°C) utrzymuje się dłużej, wysiew opóźniamy.
W szklarni pędzi się szczypiorek, natkę pietruszki, cebulę i seler.
W szklarni lub w tunelu sadzi się rozsadę kalafiora, brokułu, kapusty wczesnej, kalarepy. Te niewielkie ilości rozsady są zwykle kupowane. Termin sadzenia uzależniamy od pogody. Gdy zima przedłuża się, sadzenie opóźnione jest o kilka lub kilkanaście dni. Rozsada przed sadzeniem powinna być zahartowana. Zagony z przedzimowymi zasiewami warzyw (np. marchew, koper, pietruszka) warto teraz okryć włókniną lub folią perforowaną, by nieco przyspieszyć wschody.
W drugiej połowie miesiąca przygotowuje się już rozsadę warzyw psiankowatych: pomidora, papryki, miechunki, oberżyny, rodzynka brazylijskiego, a także rozsadę niektórych ziół, np. bazylii, majeranku. Nasiona wysiewa się do małych skrzyneczek, doniczek lub innych niewielkich pojemników.

W końcu miesiąca

W cieplejszych rejonach kraju, na lżejszych glebach można zaczynać pierwsze prace wiosenne. Nawozy miesza się z warstwą gleby podczas wyrównywania powierzchni. Należy wyznaczyć już ścieżki i zagony. Przy sprzyjającej pogodzie wysiewa się nasiona , grochu, bobu, rzodkiewki, kopru. Sieje się też marchew, wczesną, pietruszkę, pasternak, szpinak zwyczajny. Do wolno wschodzących nasion dodaje się nasiona sałaty lub rzodkiewki, by wcześniej wyznaczyły rzędy. Można sadzić cebulę dymkę, szalotkę i ząbki czosnku (odmiany jare). Wcześnie pojawiające się chwasty natychmiast usuwamy, zwłaszcza na zagonach z warzywami wieloletnimi, wokół altany i
wysokich osłon.

W sadzie

Początek miesiącaImage

Można jeszcze ściąć zrazy do przeszczepiania drzew o ile nie zrobiliśmy tego do tej pory. Zrazy po ścięciu należy trzymać w niskich temperaturach, aby utrzymać je w dobrej kondycji do czasu
szczepienia. Można je trzymać w chłodnej piwnicy lub w lodówce chroniąc przed wysychaniem.
W tym celu można zawinąć je wilgotną szmatką lub włożyć w folię, którą dziurawimy aby pędy zbytnio nie zaparowały. Co jakiś czas sprawdzamy ich stan i w razie potrzeby zwilżamy szmatkę. W piwnicy końcówki pędów wtykamy w wilgotne podłoże i zakładamy na nie worek foliowy.
Jest to pora zwalczania kędzierzawości liści brzoskwini. Na początku fazy nabrzmiewania pąków należy wykonać opryskiwanie Syllitem. W dniu zabiegu temperatura powinna wynosić około 8-10°C. W takich warunkach preparat będzie skuteczniejszy. Zabieg ten jest szczególnie ważny tam, gdzie w okresie zimy nie wykonano zabiegu Miedzianem. W okresie nabrzmiewania pąków warto zastosować Miedzian na wszystkie drzewa owocowe. Preparat ten ogranicza występowanie bakterioz zarazy ogniowej raka bakteryjnego oraz niektórych chorób grzybowych np. parch jabłoni, gruszy, torbiel śliwy. Zabieg należy powtórzyć po 7 - 10 dniach.

W drugiej połowie miesiąca

Można przyciąć drzewa i krzewy posadzone jesienią. Drzewko bez rozgałęzień bocznych przycinamy na wysokości 80 cm od powierzchni gleby około 0,5 cm nad zdrowym pąkiem (oczkiem), zwracając uwagę aby cięcie było wykonane ukośnie, pod kątem 45°. Takie przycięcie powoduje, że pąk nie zaschnie, a wyrastający z niego pęd będzie rósł prosto. Dodatkową zaletą jest to, że woda nie będzie się gromadziła na przyciętej części na pąku, ale
będzie spływała w dół. Jest to ważne, ponieważ przez miejsce cięcia mogą wnikać do pędu grzyby patogeniczne.
Aby uniknąć wyłamania się młodego pędu wyrastającego z pąka, pąk ten powinien znajdować się od strony, z której najczęściej wieją wiatry. Drzewka z rozgałęzieniami traktujemy inaczej. W pierwszej kolejności wycinamy wszystkie pędy do wysokości 60 cm od ziemi. Następnie usuwamy te odchodzące pod bardzo ostrym kątem a także takie, które są zbyt grube w porównaniu z przewodnikiem. Gałązek pierwszego pietra nie przycinamy.

Pod koniec miesiąca

Początek wiosny to także czas porządków. Należy wygrabić liście i wywieźć je z ogrodu. W tym czasie powinno się zdjąć z pni zabezpieczenia przed zającami. Jeśli będzie taka potrzeba, wyciąć raki z pnia i konarów szkieletowych, wyrównać brzegi ran i zabezpieczyć Funabenem 03 PA.

Ochrona


ImagePrzez cały miesiąc

W marcu powinniśmy dokładnie obejrzeć pędy porzeczek i malin oraz przeprowadzić ich selekcję.
Nie należy tolerować pędów maliny, na których znajdują się podłużne lub okrągłe, kilkucentymetrowe wyrośla (galasy). Powstały one w wyniku rozwoju pryszczarka malinowca lub galasówki maliniaka. Także słabo rozwijające się pędy porzeczek i malin, które jeszcze w ubiegłym roku zostały zaatakowane przez przezierniki, są bezwartościowe, a ponadto mogą być źródłem szkodników w nadchodzącym sezonie. Pąki porzeczki czarnej mogą w marcu nadmiernie, nienaturalnie nabrzmiewać, co może być rezultatem zaatakowania ich w ubiegłym roku przez wielkopąkowca porzeczkowego. Takie nienaturalne pąki lub fragmenty pędów z dużą liczbą zaatakowanych pąków należy bezwzględnie usunąć, jeżeli nie chcemy mieć w przyszłym roku dwukrotnie większej liczby zaatakowanych pąków. Przerzedzenie pędów wewnątrz krzewów porzeczki czy agrestu będzie także korzystne, bo zmniejszy ryzyko zaatakowania liści przez choroby takie jak mączniak czy opadzina liści. Poprawa przewiewności będzie także korzystna w przypadku koron drzew owocowych, ponieważ wszelkie zabiegi zwiększające dostęp światła utrudniają rozwój najgroźniejszym chorobom. Przeglądając korony drzew należy zwrócić szczególną uwagę na gałęzie zaatakowane przez raka drzew owocowych, którego obecność na starych drzewach może się stać poważnym zagrożeniem dla młodych nasadzeń jabłoni. Zaatakowane konary, z otwartymi ranami należy jak najszybciej usunąć, natomiast mniejsze zrakowacenia wyciąć ostrym nożem i zabezpieczyć odpowiednią pastą. Usuwać także należy zeschnięte gałęzie oraz pędy wiśni, które mogą się stać wiosną źródłem infekcji brunatną zgnilizną drzew pestkowych, która zwłaszcza na podatnych odmianach (np. Northstar) może spowodować poważne szkody. Innym zabiegiem, który należy przeprowadzić w okresie bezlistnym jest zastosowanie Promanalu (preparat oparty na oleju parafinowym) do zwalczania form zimujących mszyc,miodówek, przędziorków czy czerwców spotykanych na drzewach i krzewach ozdobnych. Preparat ten tworzy na powierzchni kory warstwę nieprzepuszczającą powietrza i jest bezpieczny dla człowieka.

W drugiej połowie marca

W marcu powraca do aktywnego życia kwieciak jabłkowiec. O jego obecności najłatwiej przekonać się w słoneczny dzień, strząsając go z drzewa na podłożoną poniżej płachtę. O aktywności kwieciaka świadczą także kropelki sokuwypływające z uszkodzonych pąków. Okres bezlistny to także najwłaściwszy czas na zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini. Opryskując brzoskwinie Pomarsolem lub Syllitem pamiętajmy o drzewach i krzewach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, na których sprawca choroby może także zimować.

"Działkowiec"